Allografts
Nu finder du hele vores sortiment af allografts i den nye webshop. Her kan du få et samlet overblik over mere end 60 forskellige produkter – inkl. priser og produktinformation.
Vi repræsenterer vævsbankerne C+TBA (botiss) og DIZG og leverer dagligt allografts til danske tandlæger. Sortimentet omfatter både knogleblokke, knogleplader og granulat i forskellige størrelser og blandingsforhold, så du kan vælge den løsning, der passer til den konkrete indikation. C+TBA tilbyder blandt andet allogene knogletransplantater i forskellige designs og størrelser til dental og kæbekirurgisk anvendelse.
Allografts kombinerer høj biokompatibilitet, sikkerhed og en veldokumenteret tilgang til knogleregeneration. Det donorafledte knoglemateriale bevarer en naturlig knoglestruktur og kan integreres og gradvist remodelleres i takt med dannelsen af patientens egen knogle.

Se vores udvalg af allografts i webshoppen – her er tre udvalgte produkter.
![]() |
Maxgraft® med hyaluronsyreMaxgraft® kombinerer allograft granulater med hyaluronsyre pulver som giver en sticky bone "out of the box"! Se Maxgraft® produkter her |
![]() |
Maxgraft® PlateKnogleplade som let kan tilpasses en defekt og fastgøres med en osteosyntese skrue. Se Maxgraft® plates her |
![]() |
Granulate mixEt mix af kortikal og spongiøs knogle er det hyppigst anvendte produkt grundet sin styret resorbtionsprofil. Se allograft granulater her |







Deila:
Gratis webinar 15. september 2026
USTOMED tager opbevaring af skruer og pins til nye højder